•   Pongrácz Ágoston életútja

Pongrácz Ágoston 1841-ben érkezett Negyedre, hogy azután kereken 30 éven át ,pontosan 1871. augusztus  29-én bekövetkezett haláláig részese legyen e Vág-menti község életének.

Liptóújvárott látta meg a napvilágot 1806.szeptember 3-án. A főnemesi Pongrácz család 15 gyermekének egyike volt. Gyermekkorát Andrásfalván töltötte. Gimnáziumi tanulmányait befejezve jogi pályára készült. A sikeres ügyvédi vizsga után azonban hivatásául mégis a papi pályát választotta. Beiratkozott a nagyszombati papi szemináriumba/1830/ . 1834.augusztus 29-én befejezte tanulmányait és egészen 1841-ig  a Pozsony megyei Majtényben káplánkodott. Pográcz Ágoston 1841-ben immár plébánosi kinevezéssel került Negyedre. A korabeli feljegyzések alapján Negyed község akkor az egyik legjelentősebb települése volt Nyitra megye déli részének. Ez idő tájt 1870 református és 1163 katolikus vallású lakosa volt. E két meghatározó vallás képviselői egymást elismerve ,teljes vallási békességben éltek egymás mellett. Mindkét valláscsoport rendelkezett templommal, parókiával és iskolával is.

Pongrácz plébános fejében született meg a gondolat , hogy a jegyzői és iskolamesteri  hivatást ketté kell választani. Tervét 1845-ben sikerült megvalósítania . A község elöljárói Borza Ferencet választották jegyzőnek , aki azt megelőzően a református eklézsia rektora volt. A falunak tehát lett jegyzője , de a katolikus iskolának nem volt tanítója. Minden valószínűség szerint egy évig szünetelt a katolikus gyermekek oktatása, mert nem akadt ember , aki a csekély iskolamesteri járandóságért felvállalta volna ezt az állást hivatásául. A feljegyzések arról tanúskodnak, hogy az első, csak tanítói munkakort betöltő egyén  Bócz István volt, aki Nemeskérről került a faluba.

Viharos évek következtek ezután. A  48-as szabadságharc , majd annak bukása után a megtorló intézkedések. Pongrácz Ágoston is részese volt az eseményeknek. Ez az oka annak, hogy főnemesi származása és befolyásos kapcsolatai ellenére sem került magasabbra a ranglétrán. Negyeden viszont tisztelték. A korabeli anyakönyvi kivonatok szerint 17 gyermeknek volt a keresztapja. Hamvai jeltelen sírban nyugszanak a negyedi temetőben.

Bukovszky László nyomán

Mgr.Krommel Gabriella iskolaigazgató